Yükleniyor

Sıkça Sorular Sorular

Aşağıdakilerin dışında aklına takılan sorularınız olursa müşteri hizmetlerimizi arayarak cevap bulabilirsiniz.Arayın : 0224 443 56 65

LPG sistemi taktırarak en başta en az %45-%55 tasarruf ederiz. Bununla birlikte temiz bir yanma sağladığından dolayı çevreyi kirletmez, bujilerin ömrünü uzatır,kurum yapmaz ve motor yağı kirlenmez.

Araçlarımızın lpg tüketimi hesaplanırken aracın benzin tüketimi göz önüne alınmalıdır. Aracımız benzinde km de ne kadar yakıyor ise benzin ile lpg arasındaki farktan dolayı tasarruf ederiz. Örnek verecek olursak ortalama 300ykr yakan bir araç lpg de %40 olarak baz alırsak 180ykr yakmış oluruz. Başka bir yöntem ile bakarsak 100km ortalama yakıtı 10lt olan aracınız lpg de ortalama olarak 10.8-11lt yakıt tüketir. Lpg nin lt fiyatı ile çarparsak 100 km yakıtınız ortaya çıkar.

Aracımız lpg sisteminde patlatma yapıyor ise öncelikle bakacağımız aracımızın ateşleme sistemidir. Ateşleme sisteminde buji – buji kabloları distribitör kapağı bobinleridir. Bunların herhangi birinde eksik ateşleme yada atlatma var ise orijinal parçaları ile değiştirin.

Araçlarımıza lpg takıldıktan sonra her 10000 km de bir filtre bakımları yapılmalıdır. Aksi halde araç garanti kapsamı dışı kalir. Ilerleyen kmlerde daha büyük sorunlar ile karsilasilabilir. Filtreler degisirken aracin lpg ayarlari kontrol edilir,gaz sızdırmazlık kontrolü yapılır.

Aracınızın lpg sistemini ruhsata işletmeniz için sıra ile yapılacak olanlar. Aracınıza ait bir lpg projeniz olmasi gerekir. Projeler montaj yapılan firma tarafından verilmektedir. Projeden sonra yapılacak işlemler sırası ile şöyledir: Aracınızın egzos emisyon pulu varmı yok ise ilk olarak işe bundan başlayın. 2 adet ek-1 formu doldurun.(trafik müşavirleri) Aracınız muayeneye gideceği için temiz kağıdı. (borcu yoktur belgesi) Sızdırmazlık raporu montaj yapılan il sınırları içinde Ankara olarak Ostim Mesleki Denetim Bürosu: Ahievran Cad. 36.Sokak No:1 adresinde yaptırılabilir. Araç muayene TÜV-TÜRK yaptırılır. Son işlem olarak aracınızın ruhsata bağlı olduğu trafik şubesinden ruhsatlarınızı değiştirmektir.

Makine mühendisleri odasına kayıtlı tse belgelerine sahip olan yerlerde montaj yaptırmak kaydı ile güvenliğiniz sağlanmış olacaktır. Aracınızın depolarını fuller iken aracınızı sallamayın salladığınızda multivalf (şamandıra) arızalanma riski fazladir. Şamandıralar %80 doluma göre ayarlanmıştır. Gazı fullerken gazın dolmasına yakın şamandıranızdan ses gelecektir.Bu ses arıza sesi değildir,şamandıranın emniyete geçme sesidir.düzgün bir şekilde montaj yapıldığı takdirde benzin sisteminizden daha güvenlidir.

Kullandığımız lpg kitlerinin garantisi 2 yıl ve 100.000 Km garantilidir.

Aracımızda tehlikeli bir durum hissettiğimizde aracımız sıralı sistem ise kendisi gazı kesecektir ve aracınız otomatik olarak benzin ile yoluna devam edecektir. Bunun dışında karburatörlü aracımızda herhangi bir tehlike hissedersek kontağı kapatmalı aracımızın arka bölümünde bulunan lpg tankımızdaki emniyet vanalarını kapatmalıyız.

Araçlarınıza lpg sistemi takılmadan önce motor ustalarımiz tarafından kontrol edilir.Sağlıksız bir çalışma görüldüğünde aracın benzin enjeksiyon sistemlerine bakılmak üzere arıza tespit cihazına bağlanır. Kısacası aracınızın motoruna check up yapılır.