LPG’YE GEÇİŞ NEDENLERİ

* Günümüzde petrol ürünleri ekonomik olması ve kolay bulunabilirliği nedeniyle; ulaşım alanında tercih edilen ve kullanılan bir enerji kaynağıdır. Petrol kaynaklarının yavaş yavaş tükenmeye başlaması nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının araştırılmasına hız verilmiştir.
* Kolay bulunması, teknoloji ve endüstrideki ilerleme, ekonomik zorluklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de LPG’ nin otomotiv sektöründe kullanımının gelişmesinin zeminini hazırlamıştır.
* Üretiminin %60’ ının doğalgaz %40’ nın rafinelerden elde edildiği LPG’ nin toplam üretiminin 22 milyar ton olacağı tahmin edilmektedir. Bu istatistiki veri dikkate alındığında; LPG' ye olan talebin gelecek yıllarda  endüstriyel gelişmeler ve bunun sonucu artan enerji ihtiyacına bağlı olarak daha da artacağı görülmektedir.
* LPG’ nin araçlarda kullanıma başlaması ile birlikte benzinli araç imal eden firmalar seri imalatlarının bir kısmını da LPG kullanan araçlara ayırmıştır. Dolayısıyla LPG kullanan araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Çünkü benzin ile mukayese edildiğinde motor üzerinde çok önemli ve faydalı farklılıklar göstermektedir.

LPG DÖNÜŞÜMÜNÜN MOTORA FAYDALARI

* LPG’ nin oktan oranının yüksek olması nedeniyle  yanma hızı benzine göre daha düşüktür. Silindirdeki basınç bölgesi daha düşük olacağından yumuşak bir yanma gösterir. Piston ve piston kolları üzerinde daha az kuvvet bırakır.
* Soğuk tutuşma nedeniyle silindir duvarlarında yıkanma olmaz. Burada karbon atıkları söz konusu olmadığından motorun ömrü kendiliğinden uzamış olur.
* Benzin yanmalarında karbon kristalleri ve diğer yabancı partiküller silindir yüzeyini aşındırıp motor yağına karışarak motor yağının ömrünü kısaltır. Oysa LPG’ nin yanmalarında karbon kristalleri olmadığından motor yağının ömrü en az iki katına çıkacaktır.
* LPG pistonların, segmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkartmaz. Motor karterini ya da motorun yanma odalarını kirletmez. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz dolayısıyla motor ömrünü uzatır.
* Ateşleme bujisinin ömrünü uzatır.
* Yakıt pompası gerekmez.

YURT DIŞINDA LPG’Lİ ARAÇLARIN KULLANILMASININ TEŞVİKİ İÇİN UYGULANAN YÖNTEMLER

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

* JAPONYA’ da 60’ lı yılların başından itibaren taksilerde LPG kullanımının zorunlu olduğunu ve bugün JAPONYA’nın dünyanın bir numaralı LPG tüketen pazarı konumuna geldiğini,
* AVRUPA’da montaj giderlerinin %50’ sinin devletin karşıladığını ve LPG’ li araçlar için özel park alanları yapıldığını,
* ALMANYA’ da LPG dönüşüm fiyatlarının 7 yıl sabitlendiğini ve 600 euro teşvik olarak geri verildiğini,
* BELÇİKA’ nın sıfır vergilendirme ile LPG’den en düşük vergi aldığını, İNGİLTERE’ DE kraliyet ailesinin tüm araçlarının LPG’ li olduğunu, Londra’ da hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde benzinli ve dizel araçların çıkmasına izin verilmediğini,
* İTALYA’ da hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda uygulanan iki günde bir trafiğe çıkma kısıtlamasının yürürlükte olduğu 18 bölgede LPG ile işleyen araçlar bu uygulama dışında tutulduğunu, LPG yakıtı  için dönüşüm tarihinden itibaren 3 yıl boyunca araç vergisinden muaf tutulduğunu ve ayrıca dönüşüm yaptıranlara teşvik olarak 600 euro ödendiğini,
* FRANSA’ da aracın 3 yaşını geçmeme şartı ile 2000 euro montaj bedeli ödendiğini, şirket araçlarının tümünün dönüştürülmesi halinde dönüşüm bedellerinin tamamının vergiden düşüldüğünü, ücretsiz muayene yapıldığını, otoyol bedeli alınmadığını,
* VİYANA’ da halen belediye otobüslerinin 550 tanesinin LPG ile çalışmakta olduğunu,
* AMERİKA’ da alternatif yakıt (LPG) kullanan araçlarda vergiden düşme uygulandığını,
* KALİFORNİYA’ da piyasaya sürülecek araçların en az %10’nunun LPG’li olma zorunluluğu olduğunu ayrıca LPG’ li araçlar, motosiklet ve aracında en az 4 kişi olmak koşuluyla seyahat edenler için özel yollar (rahat ve ulaşım kolaylığı sağlayan) yapıldığını,
* AVUSTRALYA’ da ise hükümetin 1992 yılında; LPG oto yakıtının 5 sene vergiden muaf tutulması kararı sonucu bugün AVUSTRALYA’ da büyük şehirlerdeki araçların %25’ nin LPG ile çalıştığını BİLİYOR MUYDUNUZ?


LPG’ DE EMNİYET

* LPG Tankalarının üzerindeki şamandıra üzerine ilave edilen valf aracın stop edilmesinde veya herhangi bir kaza ve yangın anında gazı tanka hapseder ve tehlikeyi önlemiş olur.
* Tank ile reglatör arasındaki gaz taşıyıcı borunun her hangi bir nedenle kopması veya delinmesi halinde şamandıra replika rolex içerisindeki aşırı akış valfi aşırı akışı hissederek gazı tanka hapseder ve gaz çıkışını tamamen keser.
* LPG yakıt tankı ise basınca, yüksek ısıya ve darbeye karşı dayanıklı saçtan imal edilir. 30 bar ve 105 bar (işletme basıncının ortalama 9 katı) arasında basınç ölçümleri yapılır ve aynı zamanda kaynak bölgelerinde röntgen omega replika saat kontrolü yapılarak kaynak uygunluğu tespit edilir.

Makina Mühendisi
Serdar SARILAR

Sarıgaz Otogaz Dönüşüm Sistemleri.Küçük Sanayi Sitesi 57/A Blok No:3 Nilufer/BURSA Tel/Fax: 0-224-4435665
Sarıgaz Otogaz Dönüşüm Sistemleri. 2008.
         
s